середу, 30 грудня 2015 р.

Об’єкт праці. Створення ікебани за власним задумом.

Мета. Ознайомити учнів із поняттям «ікебана».
Вчити створювати композиції з рослинних форм. Розвивати художнє мислення і фантазію. Виховувати почуття композиційної цілісності і рівноваги у виробах.
Матеріал. Засушені квіти, трави, листки, гілочки; насіння гарбузів, соняшника, кукурудзи; пір’я, стрічки, картон, пластилін.
Наочні посібники. Зразки ікебан, ілюстрації, плакати, підручники.

Хід уроку
І.Підготовка робочих місць.
ІІ. Організаційний момент.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація
     навчально-прикладної діяльності.
1.Вступна бесіда.
Сьогодні ми продовжуємо працювати з природними матеріалами. Наша класна кімната перетвориться у загадкову майстерню, яка буде називатися «Природа і фантазія».
Перед вами неповторні дарунки природи нашого краю.
Краса природи не тільки радує нас, вона робить нас
добрішими, вчить створювати прекрасне.
Пам’ятайте, що рослини – наші вірні друзі, і тому
ставтеся до них  з турботою, по-господарськи.
Сьогодні ми поговоримо з вами про мистецтво складати букети. Виготовимо різноманітні букети із засушених квітів, трав, гілочок.
IV. Розгляд зразка.
-З чого створений букет?
-На чому закріплений букет?

V.Технологія виготовлення виробу.
-А знаєте ви, що створити букет – це не така вже проста справа? Якщо зірвати в саду кілька квіток і скласти  їх разом, то це ще не букет.
Створення букетів – це справжнє мистецтво, воно має дуже давню історію і свої закони. Цей вид мистецтва був заснований в Японії. Сьогодні популярний в багатьох країнах, особливо на сході.
Називається таке мистецтво і самі букети японським словом «ікебана».
Основне в ікебані показати справжню природню красу квітів, листків, гіллячок, інших природніх матеріалів.
В Японії цей вид мистецтва надзвичайно розповсюджений. Так як в Україні усі дівчата вміли вишивати, плести вінки, в Японії кожна дівчина  повинна вміти складати ікебану – композицію з квітів відповідно до сезону: зимову, літню, осінню. Їх можна розміщувати на столі, на підлозі, на стіні, підвішувати до стелі.
(Діти розглядають ілюстрації і зразки ікебан.)

VI. Планування наступних трудових дій, відбір матеріалів та інструментів.
Закріплення нового матеріалу.
-Думайте, фантазуйте і у вас вийде неповторний букет.

VII. Повторення правил техніки безпеки.

VIII. Самостійна творча робота.
Інструктаж
Діти на попередньому уроці виготовили круглі рамки з картону, обмотали кольоровими нитками, виготовили вазочки прикрашені природнім матеріалом. Всі учні поділені на групи і мають завдання за допомогою власної фантазії створити настільні та настінні екібани.


Діти читають вірш з дошки:
Ми будемо сьогодні
Творити власне диво.
Фантазію розбудимо,
Творцями казки будемо!

Звучить «легка» музика. Діти творчо працюють.

IX. Фізкультхвилинка.
Діти грають гру «Відгадай професію».
За даними ілюстраціями діти відгадують професії.

Х. Продовження самостійної роботи. Прикрашення композицій.
ХІ. Самооцінювання виробів. Відбір на виставку.
Чергові учні оцінюють вироби однокласників.
ХІІ. Підсумок уроку. Прибирання робочих місць.
Діти придумують творчі назви для своїх виробів. Звучить музика.

Сценарій свята "Посвята в козачата"

Ми прийшли до вас на свято з запорізької землі
І принесли вам в дарунок краю рідного пісні.
Разом з вами веселитись, танцювати і співать
Україну й козаків з вами разом прославлять.
Гей, від Дніпра, з козацького краю,
Вам принесли рушник з короваєм.

Край наш величаєм,
Землю прославляєм, щастя всім бажаєм.
Дар наш прийміть від серця, будь ласка,
Зичим добра вам, великого щастя.
В цім рушнику і в цім короваї
Праця дзвінка козацького краю.

Кладуть на стіл рушник з короваєм.

Пісня «Ми сюди прийшли сьогодні.»
Під музичний супровід «Гей, ви, хлопці січовії»

Козаки - це вільні люди!
Козаки – це безстрашні люди!
Козаки – борці за волю!
За народу кращу долю.

Козак це людина чесна і смілива,
Най дорожча йому – Батьківщина!
Козак слабкому захисник,
Цінити побратимство звик.

Козак – герой народу України.
Козакувати – справа не проста.
Коли державу відбудуєм,
Красою слава запалає золота.

Пісня «Козацькому роду нема переводу»

Знаєм, що славна Січ
Ворогам ішла на встріч,
Рідну землю захищала
І народ наш прославляла!
Мужньо наш народ боровсь…
Сам Хмельницький в нас знайшовсь,
І Сірко, і Дорошенко,
Й Полуботок, й Морозенко.

Козак – усім народам друг
І лицарський у нього дух

Козак – вкраїнську любить мову,
Він завжди здержить своє слово.

Пісня «Гей , шуми, великий луже»

Добрий день вам, добрий день вам,
Будемо співати, розважатись
Хто ж ці козаки,
Хочем більше знати.

Давайте ближче познайомимося з козаками. Більшість серед них – українці, статні, чорноволосі, з усмішкою на обличчі. Вони були відомі далеко за межами України.

Жили козаки куренями (як ми у школі, класами). Кожен курінь вибирав собі отамана – найкмітливішого і найхоробрішого з козаків. Давайте радитися, хто отаманом буде.

Діти стають у коло, промовляють лічилку.
Пугу! Пугу! Пугу!
Козак з лугу!
Як з Великого – йде до кругу!
В центр кола виходить отаман.

Щасливий у мене сьогодні день. Давайте побратими, дальше знайомитися з козаками, позмагаємося і заспіваємо, щоб аж луна пішла гаєм, щоб аж соловейко затих.

Що єднало козаків? Серед них не було сором язливих, фізично слабких чоловіків. Всі вони любили співати, танцювати, споживати смачну їжу. А головне – це воля.
Волю козаки цінували над усе. Кожної хвилини зі зброєю в руках вони готові були виступити на її захист.

Українські козаки приймали у своє товариство майже всіх знедолених та скривджених. Щоб стати козаком треба було відповідати  п яти умовам.

П ять умов: треба було бути вільним, неодруженим, розмовляти українською мовою, присягнути на вірність, сповідати православну віру, пройти вчення.

Я полюю з давніх літ,
«Прочитаю» звіра слід.

Пісня «Доки буде Україна»

Слухайте, люди, дорослі й малі
Ті що живуть на вкраїнській землі,
Разом із нами в мандрівку рушайте,
Кидайте все, та в похід поспішайте.
Будуть в поході й загадки, й пісні,
Танці веселі, легенди, казки.

А тепер порозважайтесь,
В різних іграх позмагайтесь.
Два гурти козаків гожих
Нам покажуть, хто що може.

Отаман. Чи готові курені до змагань?

Козацькі забави та ігри.
Діти діляться на дві команди.
1 команда:
Ми прийшли сюди сьогодні,
Щоб вести запеклий бій.
2 команда:
Тільки ні, не кулаками,
А в веселій, дружній грі.

1.Змагання між отаманами «сильна рука.»
2.Естафета «Передача листа.»
            (Перший козак передає лист у великому конверті наступному, піднявши його над головою. Гра закінчується тоді, коли перший козак знову займе своє місце.)
3.Естафета «Подорож по горах»
            (Гравці поділяються на 2 колони. Стрибають на лівій нозі – 1 команда, а 2- на правій. Назад біжуть).
4.Гра «Бій півнів.»
(Два гравці стрибають на одній нозі, випихають один одного за коло)
5.Гра «Ось які ми кмітливі»
            (Змагаються по 1 учаснику. Стоять за лінією. За командою «Почали!» біжать до     м ячів, збирають їх якомога більше. Перемагає той, який донесе до лінії найбільше м ячів.)
6.Естафета «Стрибки в мішках»
7.Змагання з кульками.
            (У кожного учасника по 2 повітряні кульки, прив язані за спиною. Виграє той, хто збереже кульки)

Наші славні козаки
Позмагались за любки.
Всі здолали перешкоди
Пройшли скрізь вогонь і воду.
Пора і відпочити,
І щось перекусити.

Пісня «Їхав козак за Дунай »
Отаман. А що козаки! Чи не час до коша козачаток прийняти?
Всі.  САМЕ ЧАС! САМЕ ЧАС!

Отаман. Скажіть чи готові ви жити по правді?
Всі.  Готові. І жити чесно будем.
         І правил козацьких не забудем!

Отаман. Козачат усіх щиро вітаю,
      Здоров я, і щастя бажаю

Всі.  Щоб козацькому роду не було переводу
         Присягаєм на вірність Відчизні й народу

Пам ятайте:
У цьому світі кожен зна
Є Батьківщина лиш одна,
Це наша славна Україна.
Не забувай Шевченка спів
Про горду славу козаків,
Не забувай що ти – дитина

Землі, що зветься Україна!

Про Т.Г.Шевченка

Дитинство

            Шевченко народився у селі Моринці Київської губернії, в родині селянина-кріпака. Рано втративши матір, а потім і батька, він з дитинства зазнав багато горя і знущань. Працюючи і навчаючись у дяків, Шевченко ознайомився з деякими творами української літератури, а відчуваючи великий потяг до малювання, уже тоді робив перші спроби розпочати навчання у маляра. Коли Шевченкові минуло 14 років, його зробили дворовим слугою поміщика П.Енгельгардта в маєтку Вільшані. З осені 1828 року до початку 1831 року Шевченко побував зі своїм паном у Вільні, де, можливо, відвідував лекції малювання у професора Віленського Університету Й.Рустемаса. У Вільні Шевченко був очевидцем революційних подій і міг читати патріотичні прокламації повстанців. З цього періоду зберігся малюнок Шевченка «Погруддя жінки», що свідчить про майже професійне володіння олівцем.


                              Перша подорож Україною
   
            Переїхавши до Петербурга в 1831 р., Енгельгардт взяв із собою Шевченка, а щоб мати дворового маляра, віддав його в науку на 4 роки до живописця В. Ширяєва. Ночами, у вільний від роботи час, Шевченко ходив до Літнього саду, змальовував статуї, тоді ж уперше почав писати вірші. Улітку 1836 він познайомився зі своїм земляком — художником І. Сошенком, а через нього з
Є. Гребінкою, В. Григоровичем і О. Венеціановим, які разом із К. Брюлловим та В. Жуковським навесні 1838 викупили молодого поета з кріпацтва. Перед ним відчинилися двері в широкий світ науки й мистецтва. Оформившись студентом Академії мистецтв, Шевченко став улюбленим учнем Брюллова. Він опанував також мистецтво гравюри й виявив видатні здібності як графік та ілюстратор.  Шевченко наполегливо працював над поповненням своєї освіти, жадібно читав твори класиків світової літератури й захоплювався історією та філософією. Під   Шевченко написав вірш «На вічну пам'ять Котляревському», який разом із чотирма іншими його поезіями побачив світ в альманасі Гребінки «Ластівка» (1841). Першу збірку своїх поетичних творів Шевченко видав 1840 під назвою «Кобзар».До неї ввійшло 8 поезій: «Думи мої», «Перебендя»,« Катерина»,«Топо    ля»,«Думка»,«До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч».

Перша подорож Україною

            Шевченко тричі приїздив в Україну. 1843 побував у Києві, де познайомився з М.Максимовичем та П.Кулішем, і на Полтавщині відвідав Є.Гребінку та родину Рєпніних. Тоді ж побачився з закріпаченою ріднею. Під впливом баченого і пережитого на Україні Шевченко написав вірш «Розрита могила», у якому висловив гнівний осуд поневолення українського народу царською Росією. Під час цієї першої подорожі Шевченко задумав видати серію малюнків «Живописна Україна». Цей задум він почав здійснювати після повернення до Петербурга, у лютому 1844. Перші 6 офортів цього циклу вийшли друком у листопаді того ж року під назвою «Чигиринський Кобзар». Вийшов 1844 передрук першого видання «Кобзаря» з додатком поеми «Гайдамаки». Того ж року Шевченко написав гостро політичну поему «Сон» («У всякого своя доля»), ставши на шлях безкомпромісної боротьби проти самодержавної системи тодішньої Російської Імперії.


Творчість Шевченка  
            Тарас Шевченко у своїй творчості відобразив саме ті думки і настрої, які були важливими в житті українців його часу. Про те, що його творчість знайшла відгук у серцях людей, свідчить те, що в другій половині XIX і на початку XX ст. чи не єдиною книжкою у більшості сільських хат України був «Кобзар», вірші з нього вчили напам'ять, за ним училися читати. На той час твори Шевченка об'єднали українській народ, особливо жителів Лівобережної України. За ставленням людини до творчості Шевченка відразу стає видно, наскільки людина знайома і як ставиться до життя українського народу XIX ст.
            В історичному розвитку України Шевченко — явище незвичайне як своєю обдарованістю, так і місцем у літературі, мистецтві, культурі. В  47 років життя поет пробув 24 роки у кріпацтві, 10 на засланні, а решту — під наглядом жандармів. Трагічно важкий шлях Шевченка до творчих висот визначив в образній формі І. Франко: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа. Він був кріпаком і став велетнем у царстві людської культури. Він був самоуком і вказав нові, свіжі і вільні шляхи професорам та книжним ученим».    Творчість Шевченка — багатогранна, як його талант. Він був глибоким ліриком, і творцем епічних поем, і видатним драматургом та митцем. Літературна спадщина Шевченка обіймає велику збірку поетичних творів («Кобзар»), драму «Назар Стодоля» і 2 уривки з інших п'єс; 9 повістей, щоденник та автобіографію, написані російською мовою, записки історично-археологічного характеру («Археологічні нотатки»), 4 статті та понад 250 листів. З мистецької спадщини Шевченка збереглося 835 творів живопису і графіки, що дійшли до нас в оригіналах і частково у гравюрах та копіях. Її доповнюють дані про понад 270 втрачених і досі не знайдених мистецьких творів. Натомість у літературі про його мистецьку спадщину безпідставно приписувано йому чимало творів живопису і графіки інших авторів (досі зареєстровано 263 такі твори).










Друга подорож Україною

 Після закінчення Академії мистецтв Шевченко навесні 1845 вдруге повернувся в Україну, де його зустріли як великого національного поета. Ставши співробітником Київської Археографічної Комісії, Шевченко багато подорожував Україною, збирав фольклорні й етнографічні матеріали та змальовував історичні й архітектурні пам'ятки. Восени 1845 року Шевченко написав такі твори: «Іван Гус» («Єретик»), «Сліпий», «Великий льох», «Наймичка», «Кавказ», «І мертвим, і живим…», «Холодний Яр», «Давидові псалми»; важко захворівши, написав наприкінці 1845 вірш «Заповіт», у якому проголосив заклик до революційної боротьби за визволення свого поневоленого народу. Через їхній яскраво антирежимний характер нові поетичні твори Шевченка не могли бути надруковані й тому розповсюджувались серед народу в рукописних списках. Сам Шевченко переписав їх для себе у спеціальний зошит-альбом, якому дав назву «Три літа» (1843 — 45).




Перший арешт

Напровесні 1846 Шевченко прибув до Києва, оселився в будинку (тепер — Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка) в колишньому провулку «Козине болото» і в квітні того ж року пристав до Кирило-Мефодіївського братства, таємної політичної організації, заснованої з ініціативи Миколи Костомарова. Не без впливу Шевченка укладено статут та інші програмові документи кирило-мефодіївців. 27 листопада 1846 р. Тарас Шевченко подає заяву на імя попечителя Київського учбового округу про зарахування на посаду вчителя малювання у Київському університеті, на яку його затвердили 21 лютого 1847 р. У березні 1847, після доносу, почалися арешти членів братства. Шевченка заарештували 5 квітня 1847, відправили під конвоєм до Петербурга й ув'язнили в казематі так званого Третього відділу. Під час допитів поет виявив неабияку мужність і незалежність: він не зрікся своїх поглядів і не виказав нікого з братчиків. Перебуваючи біля двох місяців за ґратами, Шевченко продовжував писати вірші, що їх згодом об'єднав у цикл «В казематі». Серед в'язничних мурів, чекаючи кари, Шевченко зміг написати таку рідкісну перлину лірики, як вірш «Садок вишневий коло хати…». Безмежну любов до України поет висловив у вірші «Мені однаково».

Шевченка, у якого під час обшуку знайшли альбом поезій «Три літа», покарали набагато тяжче, ніж інших притягнених до слідства братчиків: заслали в солдати до Оренбурга. На вироку Микола І власноручно дописав: «Під найсуворіший нагляд і з забороною писати й малювати». В Орській фортеці всупереч суворій забороні, Шевченко продовжував крадькома малювати і писати вірші, які йому вдалося переховати й зберегти в чотирьох «захалявних книжечках» (1847, 1848, 1849, 1850). За того часу Шевченко написав поеми «Княжна», «Варнак», «Іржавець», «Чернець», «Москалева криниця» та багато поезій. Поет цікавився життям казахів, що кочували в околицях фортеці, вивчав їх пісні й легенди та малював сценки з їхнього побуту.

Деяке полегшення становища Шевченка зайшло навесні 1848 унаслідок включення його до складу Аральської експедиції. Перебування на о. Кос-Арал було дуже продуктивним у його творчості. Крім виконання численних малюнків, сепій та акварелей, Шевченко написав поеми «Царі», «Титарівна», «Марина», «Сотник» і понад 70 поезій, у яких відбиті важкі переживання, спричинені неволею і самотністю. В Оренбурзі Шевченко зблизився з засланцями-поляками, учасниками повстання 1830 — 31, і заприязнився з польським істориком Бр. Залеським, з яким пізніше листувався. У квітні 1850 Шевченка вдруге заарештовано і, після піврічного ув'язнення, запроторено в Новопетровський береговий форт, на півострів Мангишлак.

Далісмен-мула-аул (папір, акварель, 1851)

Семирічне перебування поета в Новопетровській фортеці — це найважчі часи в його житті. Та — незважаючи на найсуворіший нагляд, на моральні страждання і фізичне виснаження — Шевченко таємно продовжував малярську й літературну діяльність. Лише під час так званої Каратауської експедиції, влітку 1851, він виконав біля 100 малюнків аквареллю й олівцем. Знайшовши коло форту добру глину й алебастр, Шевченко почав вправи в скульптурі. Серед виконаних ним скульптурних творів були й 2 барельєфи на новозавітні теми: «Христос у терновому вінку» і «Йоан Христитель». Поет тоді почав писати російською мовою повісті з українською тематикою та багатим автобіографічним матеріалом («Наймичка», «Варнак», «Княгиня», «Музыкант», «Художник», «Несчастный», «Близнецы» та інші).

Тільки через 2 роки після смерті Миколи І клопотання друзів увінчалися успіхом, і поета звільнено з заслання у 1857 р. Довідавшись про звільнення, Шевченко цілком наново переробив написану ще 1847 поему «Москалева криниця», а також почав вести російською мовою «Щоденник» («Журнал», з 12 червня 1857 до 13 липня 1858) — цінне джерело до біографії Шевченка, яке свідчить про високий рівень культури мислителя. У серпні 1857 Шевченко залишив Новопетровськ і рибальським човном дістався до Астрахані, а звідти пароплавом прибув до Нижнього Новгорода. Тут поетові довелося затриматися майже на півроку, бо виїзд до Москви й Петербурга йому було заборонено. Хоч у Нижньому Новгороді Шевченко жив під пильним наглядом поліції, він не тільки брав участь у культурному житті міста, а й написав поеми «Неофіти», «Юродивий», триптих «Доля», «Муза», «Слава», закінчив повість «Прогулка с удовольствием и не без морали», намалював понад 20 портретів і зробив чимало архітектурних малюнків.


Навіщо людина їсть

Цілі: Ознайомити учнів зі складовими компонентами їжі, з поняттям про корисну їжу та її позитивний вплив на збереження і зміцнення здоров`я дорослих і дітей.
Хід заняття
Гра «Малюнки з виставки»
Учитель роздає малюнки, фотографії, вирізки з газет та журналів, на яких зображено різноманітну їжу, та пропонує вибрати малюнки, де зображена корисна їжа.
Чи було щось однакове на малюнках? Що саме?
Чим вони відрізнялися?
Чи була на малюнках їжа, яку ви не знаєте?
Як ви відрізнили корисну їжу від некорисної? (Учні відповідають на питання.)
Щоб відповісти на наступні запитання, можна провести гру в м`яч. Хто отримує м`яча, той відповідає. Такі вправи мають велике значення для заохочення учнів брати активну участь в обговоренні ситуацій і вчитися аналізувати їх.
1.​ Корисно об`їдатися цукерками та тістечками. Так чи ні?
2.​ Ви повинні їсти 16 разів на день. Так чи ні?
3.​ Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоров`я. Так чи ні?
4.​ Ви повинні їсти різноманітні продукти: м`ясо, рибу, молоко. Так чи ні?
5.​ Вам корисно їсти тільки макарони. Так чи ні?
6.​ Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. Так чи ні?
7.​ Корисно їсти смажену масну їжу. Так чи ні?
Учитель робить підсумок гри.
Отже, дітям корисно їсти різноманітні свіжі продукти: молоко, рибу, м`ясо. Не можна вживати якийсь один продукт: тоді ваш організм не отримає потрібних йому речовин. Треба їсти більше овочів та фруктів, тому що там багато вітамінів. Не можна їсти солодощів надмірно, бо це шкодить зубам і шлунку.
Учитель пояснює учням, що люди в усьому світі вживають різноманітну їжу, але вона має бути корисною.
Слово вчителя
Згадаємо, як зводиться будинок. Для закладання фундаменту використовуються цегла, граніт, цемент, великі залізобетонні блоки. На будівництво стін ідуть бетонні блоки або цегла. Поверхи перекривають залізобетонними плитами, вставляють вікна, двері, штукатурять, фарбують. Для будівництва необхідно багато різних матеріалів, деталей.
Наша їжа – теж будiвельний матерiал. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для органiзму.
Їжа – основне джерело енергії, яке необхiдне для життєдiяльностi органiзму дюдини. З їжею ми одержуємо поживнi речовини, що сприяють росту i розвитку нашого органiзму, їжа забезпечує органiзм людини основними складовими: бiлками, жирами, вуглеводами, вітамiнами, неорганiчними речовинами та водою; їжу ще називають харчовими продуктами.
Для нормального росту і розвитку організму людини особливо потрiбні вітаміни, їх багато відкрито i досліджено, і позначаються вони лiтерами латинського алфавiту: А, В, С, D тощо. Вiтамiни, мiнеральні солi i вода добре засвоюються органiзмом. Продукти, в яких вони мiстяться, легко перетравлюються. Жири i вуглеводи дають організму енергію, пiсля їхнього перетравлення залишки вiдкладаються в жир i глiкоген. Люди, якi отримують з їжею достатню кiлькiсть вiтамiнiв, значно витривалiшi до захворювань, вiдзначаються бадьорiстю, доброю пам’яттю i працездатнiстю. Про що слiд подбати, забезпечуючи свiй організм поживними речовинами? Наша основна турбота повинна полягати в тому, щоб у продуктах мiстилися всi необхiднi компоненти. Очі, шкiра, волосся, кiстки, м’язи i мозок складаються з різних бiлкiв. Бiлки знаходяться у продуктах рослинного i тваринного походження. Рослиннi бiлки є у горiхах, насiннi рiзних культур, зокрема бобових, крупах, а твариннi – у м’ясi, рибi, яйцях, молочних продуктах тощо. Вуглеводи мiстяться у фруктах, овочах, у насінні зернових, медi, молоцi. Жири сприяють засвоєнню вiтамiнiв. Вони заходяться у маслi, салi, сметанi, олiї тощо. Неорганiчнi речовини (мiнеральнi солi) сприяють нормальному функцiонуванню кiсток, зубiв, кровi, м’язiв. До них належать кальцiй, фосфор, залiзо, йод, магнiй тощо. Вони мiстяться у молоцi, рибi, в зелених овочах, яблуках, печiнцi, м’ясi, чорному хлiбi, крупах (оообливо гречаній), продуктах моря тощо.
Продукти харчування мають бути свiжими, чистими, якісними, щоб вони своєчасно і легко засвоювалися органiзмом. Із харчуванням у нас пов’язанi рiзнi вiдчуття і реакцiї, якi можуть бути як приємнi, так i неприємнi. Здорова людина любить смачно поїсти. Запах i вигляд добре приготовленої їжi викликає у нас апетит, з’являються приємнi смаковi вiдчуття. Цей стан має велике значення, бо завдяки приємним вiдчуттям шлунок людини готується до прийняття їжi, і тодi вона краще перетравлюватиметься. Одноманiтна їжа, її неприємний смак і вигляд, неприваблива обстановка пiд час трапези, поспiх знижують апетит. Це, відповiдно, і впливає на поведiнку людини за столом. Вона їсть без задоволення, намагаючись швидше закiнчити споживання їжi.
Недостатньо перетравлена їжа вимагає бiльшої кiлькостi соків травлення, видiлення яких при поганому апетитi сповiльнюється. У результатi таких умов шлунок і кишечник працюють iз перевантаженням, i їжа гiрше перетравлюється. А тому велике значення має iндивiдуальний вибiр їжi загалом і окремих страв зокрема, тобто певний рацiон. Кажуть, що кожна людина має власні потреби в їжi. Чому? Для росту організму потрiбно бiльше поживних речовин, нiж для пiдтримання його життєдiяльностi. Тому дiти повиннi споживати їжу, багату на поживнi речовини. Вибираючи раціон, слiд враховувати, щоб страви мiстили рiзноскладовi компоненти. Хлопчики витрачають бiльше енергії, а тому потребують бiльше поживних речовин, нiж дiвчатка. Люди, якi одужують пiсля хвороби, потребують бiльше поживних речовин, нiж здоровi, а тi люди, якi багато працюють (фiзично чи розумово), витрачаючи багато енергії, мусять її поповнити за рахунок повноцiнної їжi.
Гра “Завджи, іноді, ніколи”
На столі стоїть кошик. У ньому – цукерка, йогурт, лимон, квасоля в банцi, рiдина для миття посуду, плавлений засіб, засiб для чищення, шпроти в банцi, картопля, капуста, булочка, цвiтна капуста, лiки, цибуля, банан, груша, морква, горiхи. Дiти по черзi виходять i беруть iз кошика будь-який предмет. Учнi класу за допомогою жестiв закiнчують речення: “Цi продукти можна їсти ...” (Завжди – великий палець правої руки вгору, iнодi – великий палець вбік, нiколи – вниз.)
Чи подобаються вам однi страви бiльше за iншi?
Назви страви, якi полюбляєш. (Учнi вiдповiдають.)
Слово вчителя
У всiх є власнi смаковi уподобання. Хтось бiльше полюбляє м’яснi продукти, а не рибу, – i навпаки. Декому смакують молоко і каші або страви з овочiв і фруктiв. Є й такi, якi намагаються їсти й пити лише “смачненьке”: копчену ковбасу, морозиво, чiпси, пирiжки, шоколад, пепсi-колу. А чи потрiбно при виборі їжi орієнтуватися лише на власнi уподобання? Для вiдповiдi на це запитання можна провести мiнi-дискусії за наступними запитаннями.
1. У чiпсах немає вiтамiнів. Чи потрiбно їх їсти щодня?
2. Кока-кола і пепсi-кола містять батато цукру та речовин, якi впливають на перетравлювання їжi. Поміркуй, чи потрiбно пити такi напої щодня.
Слово вчителя
Їжа, яку називають “штучною”, насичена штучними барвниками, речовинами, якi перешкоджають її псуванню. Таку їжу недоцільно вживати, адже вона, хоча й смачна, шкодить здоров’ю. Часом у яскравих пакетах і пляшках мiстяться продукти, некорисні для здоров’я.
У кожнiй родинi – свої традицiї харчування. В Українi є багато родин, у яких переважно вживають страви української кухні. У щоденному меню страви з м’яса,риби, молока, круп, овочів і фруктів, якi варять, смажать, тушкують, заквашують, сушать. Вживають також страви нацiональних кухонь: росiйської (пельмані, щi, пироги); грузинської (шашлики, хачапурi, сулугуні); китайської (локшину, чай, маринованi овочі); iталiйської (піццу, спагеттi) тощо. Сучаснi сiм’ї харчуються або традицiйно, або використовують страви кухонь iнших народiв.
Інформацiя для вчителя
Характер харчування людей залежить вiд багатьох чинників: соціально-економiчного становища людини, iсторичних умов, природно-географічного положення, напрямку господарської діяльності тощо. Важливою складовою частиною матерiальної культури кожного народу є його їжа. Протягом багатьох рокiв в Українi встановлювалася певна культура харчування. Їжа українців за часом уживання та престижнiстю подiляється на дві великі групи: щоденну і святкову; за вмiстом основного продукту – на овочеву, молочну, круп’яну, м’ясну, фруктову та комбiновану.
У щоденному харчуванні українцiв чiльне мiсце посiдає хлiб. Із поколiння в поколiння передавалось шанобливе ставлення людей до хлiба. Важливу роль вiдiграє хлiб у багатьох звичаях і традицiях. Хлiбом i сiллю зустрiчають дорогих гостей, рідних. Хлiбом проводжають молодих до шлюбу, хлiб приносять у дім новонародженого.
Велику роль у харчуванні українцiв вiдiграють овочi (картопля, капуста, буряк, цибуля, часник, огiрки, помiдори, морква, кабачки, редиска, редька тощо) та бобовi (горох, квасоля). З насiння льону, конопель, соняшнику виробляють олiю, яка має оздоровче значення. На зиму солять огiрки, капусту, помiдори. Важливими харчовими продуктами є молоко i молочнокислi продукти (сметана, масло, сир, кефiр тощо), м’ясо птицi (курей, гусей, качок, iндикiв) та яйця. Найпоширенiшою стравою є борщ.
До складу святкових страв входить обрядова їжа, яка виконує релігійну функцiю i без якої обряд не може вiдбуватися. Традиційну святкову та обрядову їжу можна подiлити на двi групи: страви до сімейних свят та обрядiв (днi народження, весiлля, похорон, поминки) та їжа на календарнi свята, серед яких слiд вiдзначити різдвянi i великоднi свята. На цi свята готуються спецiальнi страви. Їжа у цi днi вiдрiзняється вищою, нiж щоденна, калорiйнiстю, кращими смаковими якостями. Поряд iз корисними традицiями у нас побутують i шкiдливi. Так, чомусь прийнято подавати багато страв, досить насичених жиром i м’ясними продуктами, навіть на поминках. Алкогольнi напої у святковi і поминальнi днi є обов’язковим атрибутом. Зараз важко сказати, чому це стало традицією, однак iз цим треба боротися. Адже це не лише шкiдливо для здоров’я, але i не додає культури нашому традиційному харчуванню.
Слово вчителя
Навіщо людина їсть? Розiбратись у цьому ти спробуєш сам. Поміркуй i дай вiдповiдi на запитання.
1. Навіщо машину заправляють бензином?
Мащина “їсть” бензин. Її заправляють бензином, щоб вона могла їхати, набирати швидкiсть, перевозити людей.
2. Навiщо телевiвор вмикають у розетку?
Телевiзор “їсть” електрику. Його вмикають в електричну розетку, тому що без електрики вiн не буде працювати.
З. Навiщо людина їсть?
Людина приймає їжу для того, щоб бути сильною, працювати, навчатися у школi, гратися з друзями, допомагати батькам, ходити, бiгати, смiятися.
Отже, людина їсть, щоб жити!
Скiльки людина їсть? Пригадай, скiльки їжi ти з’їдаєш за один раз. В обiд, наприклад, тарiлочку супу, кашу з котлетою, огiрок, шматочок хлiба та компот. За скiданком та вечерею i того менше. У цiлому, не так вже й багато.
А уяви собi, що за все своє життя людина з’їдає понад 50 т їжi. Це цiлий вантажний вагон. Багато це чи мало? Спробуй порiвняти.
​ Голодкий удав здатен проковтнути здобич майже уполовину власної ваги.
​ Маленька миша землерийка лише за одну добу з’їдає їжі в 4 рази бiльше, нiж важить сама.
​ Клiщi здатнi з’їсти за один раз стільки їжi, що їх маса збільшується в 220 разiв.
Не важко зробити висновок, що людина їсть не так вже й багато порiвняно з iншими тваринами. Добова норма вживання дорослою людиною становить приблизно лише 1/20 частку маси її тiла.
Знаючи власну вагу, пiдрахуй, скiльки в середньому за добу ти повинен з’їсти рiзноманiтної їжi. (Учнi пiдраховують.)
Якщо людина їсть забагато, то в неї з’являється надмірна вага. Вона товстiшає, стає незграбною, їй важко працювати, ходити, стрибати, вона швидко втомлюється.
Але якщо людина їсть замало – органiзм виснажується. Вона стає млявою, слабкою, хворобливою.
Отже, їсти треба стiльки, скiльки потребує органiзм!
А як практично дiзнатися, скiльки ж треба їсти? Це не важко зробити i самому. Для цього достатньо тричi на рiк виміряти свою масу тiла i зрiст у шкiльному медичному кабiнетi. У лікаря обов’язково є спецiальнi таблицi для визначення нормальної маси тiла. Якщо твої показники відповідають табличним даним – все гаразд, а якщо нi, то лiкар пiдкаже, що треба робити: зменшити апетит чи бiльше їсти.
Наприкiнцi години спiлкування вчитель пропонує вивчити основнi правила здорового харчування.
1. Приймати їжу слiд 4 рази на день. Три прийоми їжi є основними: снiданок, обiд, вечеря, а четвертий – другий снiданок або полуденок – є додатковим.
2. Якщо заняття у школi проводяться в першу змiну, ти повинен пообiдати пiсля повернення зi школи додому, а якщо у другу змiну – перед тим, як iти до школи.
3. Нiколи не забувай вимити руки з милом перед їдою, а пiсля прийому їжi прополоскати рот теплою водою.
4. Твоя їжа повинна бути рiзноманiтною, мати усi необхiднi компоненти.
5. Нiколи не переїдай, навiть якщо їжа дуже смачна. Це зашкодить твоєму шлунку.
6. Не вживай на нiч чай, каву, какао. Вони збуджують твою нервову систему.
7. Цукерки, морозиво, солодку воду краще замiнити на овочi та фрукти, вони кориснi для твого органiзму. Для тебе буде достатньо однiєї цукерки і однiєї склянки солодкої води на день.
8. Не забувай, що тобi потрiбно випивати не менше 3–4 скл. молока на день.
9. Ходи на огляд до зубного лiкаря не менше 2 – 3 разiв на рiк, навiть якщо iз зубами та яснами все гараад. Таким чином можна попередити розвиток карiєсу і запалення ясен на самому початку, а також одержати вiд лiкаря декiлька корисних порад.
10. Твердо запам’ятай: зуби слiд чистити двiчi на день. Обов’язково виконуй це правило.
11. Не забувай пiсля їди прибрати за собою брудний посуд і подякувати дорослим за смачну їжу.

Бесіди

Тема. ДОБРЕ І ПОГАНО
Цілі бесіди. Формувати поняття про «добре і погано».
Хід заняття
Гра «Краще за всіх».
Діти встають у круг і під музику виконують різні команди вчителя.Той хтокраще за всіх виконає те чи інше завдання, одержує намистинку досконалості. Перемагає той, хто збере найбільше намистин.
Укінці гри обговорюють проте, що людина повинна старатися щосили, добиватися досконалості в будь – якій справі.
Проводиться бесіда «Удосконалюй себе». ( Учитель пропонує класу запитання, а учні повинні розповідати про свої вдосконалення знанням, умінням, майстерністю.
Вправа «Глечик з водою».
Учням пропонується уявити себе глечиком, повільно нахилити голову, ніби виливаючи брудну воду разом із негативними емоціями, які були у кожного, щоб знову наповнити глечик чистою водою, а свої душі – лише чимось добрим.
Творче завдання «Великодушний вчинок».
Пропонується різні вчинки, а учні називають чи вони великодушні, а які –ні.
Розповідь учителя про святу Терезу.
Мати Тереза була черницею, що присвятила своє життя турбуванню про бідних і вмираючих.Вона прославилася перш за все тим, що опікала безпритульних дітей у Калькатті, Індія. Повне прізвище та ім’я Агнес Тонджа Бояджіу 1910 р н . в Скоп’є, Македонія. У 12 років стала черницею і одержала ім’я Тереза. 1928 вона відправилася в Індію і працювала учителькою в жіночому монастирі Калькітти.Мати Тереза відкрила більше 60 шкіл, сирітських притулків і будинків для вмираючих по всьому світу. Вона одержала Нобелівську премію миру.Померла Мати Тереза 1997р. увіці 87 р.
Гра «Мікрофон».
Гра «Доповни прислів’я»
1.​ Правда і в морі …/не тоне/
2.​ Правда холодна, абрехня…/тепла/
3.​ За добро добром…/платять/
4.​ Шабля ранить голову,а слово…/душу/
5.​ Людина без друзів мов дерево…/без коріння/

УСІ ПРОФЕСІЇ ПОТРІБНІ, УСІ ПРОФЕСІЇ ВАЖЛИВІ...
Цілі. Дати дітям уявлення про різні професії; розвивати вміння і навички самообслуговування; виховувати повагу до людини праці.
Обладнання: стенд із фотографіями "Професії наших батьків", виставка учнівських робіт, набір картин "Ким бути?".
Хід заняття
Учитель:
Сьогодні, любі діти,
Зустрілися ми знову,
Про славні руки золоті
Ми поведем розмову.
Ті руки звичні до землі,
Будують, вміють шити...
Ми часто бачим мозолі
На їх долонях, діти.
Всі вдячні золотим рукам,
Я теж їх поважаю,
Тож хочу розповісти вам
Усе про них, що знаю.
(В. Куріпта)
Діти, а чим займаються ваші батьки? Розкажіть.
Учні мають розповісти про професії своїх батьків, бабусів, дідусів.
Ігрова ситуація
Учитель:
На золотому ґанку сиділи Майстри, що працювати вміли: Мисливець, швець, різьбяр чудовий. І повелась між них розмова. На нашому золотому ґанку сидять... (Кожен з трьох учасників гри називає одну самостійно вибрану професію.)
1-й учень: Я — космонавт.
2-й учень: Я — водій.
3-й учень: Я — модельєр.
(Кожен з учнів має розповісти, чим займається представник певної професії. Далі за умовами гри діти розповідають, чим корисна названа професія для людей. Відзначають того учня, котрий найбільш вдало представив обрану професію.)
Учитель:
Діти, пригадайте, які ще професії ви знаєте. Як ви гадаєте, навіщо існують вчителі, лікарі, інженери? : Чому? Чи можна сказати, що якась з них краща, а якась — гірша?
1-й учень:
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті.
Вона для кожного найперша,
Якої вчитимешся й ти!
2-й учень:
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи кресляр —
Всі називають головною
Одну професію — школяр!
3-й учень:
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким в дитинстві мрієш буть!
Учитель:
З часом кожен задумується над тим, яку професію обрати для себе.
Учень:
Професій безліч є цікавих, Але свою вгадати як — Щоб добре діло й добра слава? І я собі міркую так: Потрібно лікувать хвороби Й водити в космос кораблі, Та я ж із роду хліборобів,
Учитель:
А як потрібно навчатися в школі? Чому потрібно добре .атися? Є такі учні, які, отримавши "двійку", думають: "Невелика *. Ні, велика. А чому?
(ї незабаром цей учень прийде на завод. Від нього залежить, чи роді машини вийдуть на поля, чи хороші літаки злетять у небо, глибоких знань стати фахівцем у своїй справі неможливо. Учні, які погано вчаться, будуть поганими лікарями, вчителями...
А що заважає дітям добре вчитися? Що допомагає учням добре вчитися?
А хто може назвати людей, які, на вашу думку, досягли успіху? аме вони його досягли? То що ж таке успіх?
Успіх — це наполегливість, впевненість, радість, творчість, римка, настрій. Це вміння довести справу до завершення. Навчайтесь, трудіться — і тоді успіх стане вашим супутником у житті!

Корисні і шкідливі звички
Цілі: Ознайомити учнiв iз поняттям про шкідливi звички; виробити негативне ставлення до шкiдливих звичок, якi порушують здоров’я,— палiння, вживання алкогольних напоїв, наркотикiв тощо.
Хід заняття
1.Мозкова атака “Визначення поняття “шкідливі звички”.
(Розмахувати руками пiд час розмови; розгойдуватись, сидячи на стільці; гризти нiгтi; голосно розмовляти, кричати, верещати; лускаючи насiння, кидати лушпиння на пiдлогу; вередувати, як маленька дитина; залишати пiсля себе безлад та сміття.)
2.Слово вчителя
Шкідливi звички назвали так тому, що вони небезпечнi для здоров’я. Наприклад, деякi дiти мають погану звичку смоктати i гризти рiзнi дрiбнi предмети, пальцi й нiгтi. Мiж тим, на них можуть бути збудники багатьох хвороб. Найбiльше їх знаходиться на немитих руках. Не можна брати до рота невiдомi дикоростучі рослини чи рiдини, бо серед них бувають отруйнi.
Негарно човгати ногами. Шкiдливою є також звичка горбитись. Адже при цьому викривляється хребет, що погiршує роботу органів кровообiгу, дихання, травлення. Взагалi, здавна вважали, що корiння всiх хвороб криється у неправильнiй поставi.
Та найбiльше зашкоджують здоров’ю людей (викликають тяжкi захворювання) палiння, вживання алкогольних напоїв та наркотиків. Часто людина, що палить чи вживає алкоголь, починає вiдчувати погiршення здоров’я. Вiд палiння страждають дихальна та серцево-судинна системи: людина починає важко дихати, кашляти, у частини курцiв вiднiмає ноги. Вживання алкоголю та наркотикiв страшне тим, що людина стає залежною вiд них. Вона вже не може утриматися вiд того, щоб не пити, не вживати наркотикiв i поступово перетворюється на справжнього алкоголіка або наркомана, який занапащує не тiльки власне життя, але й життя своїх рiдних.
3. Тест (Учнi вiдповiдають на питання тесту)
Шкiдливi звички — це:
а) мити руки з милом перед їдою, пiсля того, як прийшов iз вулицi, пiсля туалету; 
б) палити;

в) вранцi та ввечерi чистити зуби;
г) щоденно митися та приймати душ;
д) вживати алкогольні напої;
е) пiклуватися про чистоту свого одягу;
є) човгати ногами;
ж) смоктати пальцi;
з) самостiйно чистити взуття;
і) класти всi речi на свої місця;
к) грати в рухливi iгри;
л) гризти нiгтi.
4. Метод «ПРЕС» Щоб виробити в учнiв негативне ставлення до палiння, проводиться робота у групах за методом “ПРЕС”.
Порядок проведення
Учитель роздає матерiали, в яких зазначено чотири етапи методу «ПРЕС»:
1.​ Позицiя: почнiть зi слiв «Я вважаю, що...» i висловіть власну думку, пояснiть вашу точку зору.
2.​ Обгрунтування: використовуючи слова «тому, що», наведiть причину виникнення цiєї думки, тобто на чому грунтуються докази на пiдтримку вашої позицiї.
3.​ Приклад: продовжуйте висловлювання словом «наприклад» i наведiтъ факти, що пiдтверджують вашi докази: вони підсилять вашу позицiю.
4.​ Висновки: закiнчiть висловлювання словами «Тому я вважаю,…» й узагальнiть свою думку, зробiть висновок про те, що слiд робити; це i є заклик прийняти вашу позицiю.
Приклад використання цiєї формули:
1.​ Я проти того, щоб люди палили у примiщеннях.
2.​ Палiння шкiдливе як для курця, так i для осiб, котрi не палять і перебувають у приміщеннi.
3.​ Наприклад, дослiдження показали, що пасивне паління призводить до раку.
4.​ Тому я проти того, щоб люди палили у примiщеннях.
Учитель пропонує дiтям об’єднатися в групи за принципом «Фруктовий салат» (кiвi, алельсин, яблучко, банан, курага, родзинка).
Групам роздаються записанi на аркушах тексти.
1.​ Максим вважає, що палiння негативно впливає на дихальну та серцево-судинну системи. Тютюновий дим вражає бронхи і легені. Курцi, як правило, кашляють. У декого з них вiднiмає ноги, їм важко ходити («ноги курця»).
2.​ Оксана говорить, що їй подобається, коли дiвчина чи жiнка палять. Цим вони нiбито стверджують впевненiсть у собi i свою незалежнiсть.
3.​ Шкiльний лiкар пояснив, що діти, якi палять, погано ростуть, мають обличчя сiрого кольору.
Завдання учням: сформувати думку, висловлену в них; ствердити або заперечити її.
5. Дискусія «Як відмовитися від шкідливої звички»
Учитель проводить дискусію «Як відмовити тим, хто пропонує тобі цигарки, алкоголь, наркотики?»
Можливi варiанти вiдповiдей:
1.​ Придумати причину i відмовитися. (Я займаюся спортом, у мене повинні бути сильні легенi.)
2.​ Змiнити тему розмови. (Розказати про нову гру, книгу, фiльм.)
3.​ Навести факти шкiдливого впливу того, що пропонують.
4. Вiдмовитися, нiчого не пояснюючи.
5. Найкоротший спосiб – одразу сказати «нi». Але сказати це впевнено.
6. Конкурс малюнків «Як потрапити до чарівної країни здорового життя».

Безпека у побуті
Цілі: Обговорити з учнями небепечнi ситуації, які можуть трапитися у побутi, вчити дiтей обирати безпечнi предмети та мiсця для розваг й уникати небезпечних ситуацій за відсутності дорослих.
Хід заняття
1.​ Робота iз загадками
Будинок – це машина для житла, i треба навчитися керувати цiєю машиною, щоб не виникла небезпека.
Ви, звичайно, здивуєтесь: а що ж небезпечного може бути вдома? Тому спробуємо виявити всi можливi небезпеки.
Допоможуть це зробити такi загадки:
1)​ Що зараз майже в кожнiм домi
Є необхiдним, безперечно,
бо варить їжу всiм без втоми?
Хоч вiн отруйний, небезпечний,
ним користуємось щораз…
Вже здогадалися? Це ... (газ).
2)​ Що дiм освiтлює щоднини,
без полум’я вечерю зварить,
працює в електромашинах,
а необачних сильно вдарить?
(Струм.)
3)​ Маленьке, гостреньке, а всiм потрібне.
(Голка.)
4) Лежать у порядку дерев’янi малятка,
Бiлi, здоровi, всi чорноголовi.
(Сірники.)
5) У святковому залі
Стоїть, як картинка,
Весела, зелена
Красуня… (ялинка).

2.​ Мозковий штурм
На дошцi схематично зображенi: ялинка, електроприлади, гострi, колючi, рiжучi предмети, газова плита, лiки, сiрники.
Учитель. Щоб запобiгти цим небезпекам, ми вивчимо основні правила безпечної поведiнки вдома, з`ясуємо, як безпечно поводитися в побутi, тобто в повсякденному життi.
Робота проводиться у групах.

3. Сценка
Дiйовi особи
Задоволена Розетка
Турботлива Праска
Гостинний Чайник
Газiвник дядько Федiр
Поросята (2 особи)
Лікар Айболить
Обладнання
Малюнок аптечки.
Учитель зачитує поради щодо виконання ролі. У кожнiй групi вибирають одного виконавця. Час виконання ролi – 1 хв.
Поради
Задоволена Розетка. Почніть вступ словами: «Я – Задоволена Розетка». Розкажiть, як ви задоволенi, коли з вашою допомогою пiд’єднують рiзнi електричнi прилади до електричного струму. Тут є i телевiзор, i магнітофон, i телевiзiйна приставка та комп`ютери, на яких ви полюбляєте гратися. Звичайно, всi ці предмети потрiбні, щоб зробити життя веселим і цікавим. Але разом iз тим вони приховують у собi й небезпеку. Через неправильне користування ними може виникнути пожежа, вразити струмом i навiть може статися вибух. Щоб цього не трапилось, не вмикайте ці прилади одночасно, не протирайте їх мокрою ганчiркою. А ще довго не залишайте їх увiмкненими.
Порадьте всім ніколи не вставляти у розетки нічого, крім вилок електроприладів, тому що може виникнути пожежа.
Турботлива Праска. Почнiть виступ словами: «Я – Турботлива тiтонька Праска. Погляньте уважаю один на одного. Уявiть собi, що мене не стало. Яким би був ваш одяг?»
Нагадайте дiтям, що з вами треба поводитися обережно, щоб не обпектися. Не залишати вас ввiмкненою без нагляду, не залишати неохолодженою на тканинi або ставити бiля легкозаймистих матеріалів, щоб не сталося пожежі.

Гостинний Чайник. Почнiть виступ словами: «Я – Гостинний Чайник». Нагадайте, що ви буваєте звичайним, а буваєте й електричним. Звернiть увагу на те, що стаєте небезпечним, якщо вас вмикати без води або залишати увiмкненим без нагляду. Скажiть, що вас, чайникiв, бажано розвертати носиком до стiни, щоб, закипiвши, ви не вистрелили в обличчя пробкою зi свистком або струменем гарячої пари.

Газiвник дядько Федiр. Почнiть виступ словами: «Я – газiвник дядько Федiр». Розкажiть, що вам доручили навчити дiтей запалювати газову плиту. «Як запалити газову плиту? Про це добре знає газiвник дядько Федiр».
Щоб запалити газову плиту, треба:
1)​ повернути вентиль на трубi;
2)​ запалити сiрник, пiднести його до пальника, а потім відкрити кран вiдповiдної конфорки.
4.​ Бесіда.
Учитель задає дітям питання.
Що потрібно робити у випадку, якщо відчув запах газу?
Правильні відповіді:
1.​ Терміново сповісти про це дорослих.
2.​ Відчини вікна, двері.
3.​ У жодному разі не запалюй вогонь і не вмикай світло, електроприлади.
4.​ Закрий газові крани.
5.​ У разі необхідності зателефонуй до газової служби (104) від сусідів, оскільки іскра може проскочити й у телефоні.
5. Виступ Лікаря Айболита «Якщо ти обпікся»
- Пiдстав обпечене місце пiд струмiнь холодної води з-пiд крану.
- Нi в якому разi не проколюй пухирi – ти можеш занести iнфекцiю.
- Прикрий мiсце опiку чистим бинтом або серветкою. Звернися до лiкаря за квалiфiкованою допомогою.
6. Робота в парах
Перша небезпека – електроприлади. Щоб назвати знайомi побутовi електроприлади, пограємо у гру «Де сховалася електрика?»
Попрацюйте парами: запишiть назви предметiв побуту, в яких, на вашу думку, «ховається» електрика. (Учнi вiдповiдають; визначається найкраща пара.)
Як ще можна назвати предмети, у яких «ховається» електрика?
Усі цi предмети працюють вiд електричного струму i є мешканцями країни Електрики. У цiй країнi є свої правила. I ми зараз ознайомимося з ними.
7. Розгадування кросворду.
8. Висновки.
Електроприлади полегшують людинi життя. Однак невміле необережне користування ними може призвести до великого лиха. Завжди потрiбно дотримуватись правил користування електроприладами.
1. Перед включенням електроприладу оглянь, чи немає ніяких пошкоджень.
2. Нiколи не вмикай i не вимикай прилади мокрими руками.
З. Не допускай потрапляння води на ввiмкненi електроприлади.
4. Не тягни електричний провід руками.
5. Не протирай, не чисти електроприлади, що працюють.
6. Пiсля роботи вимикай електроприлади з мережi.
7. У випадку несправностi електроприладу негайно повiдом дорослих.
9. Розповідь вчителя.
Існує ще одна небезпека, невидима й нечутна – газ. Газ може бути дуже небезпечним. По-перше, коли вiн накопичується на кухнi, то вiд електричної iскри чи спалаху сiрника може вибухнути. По-друге, газ невидимий, йому навмисне додають спеціального запаху, бо він отруйний. Дихати газом навiть незначний час небезпечно для життя.
Щоб лиха страшного із газом не знати,
Увiмкнену плитку не слід залишати.
Зазвичай витiкання газу вiдбувається через негерметичнiсть з`єднувальних шлангiв i трубопроводiв, внаслiдок поганої пам’ятi юдей, якi залишають вiдкритими вентилi, через пустощi дiтей, через заливання вогню водою, яка стiкає з бурхливо киплячої каструлi.
З метою протипожежної профiлактики треба взяти за правило: перед виходом iз дому завжди треба перекривати газовий кран, який знаходиться на трубi.
Газ на кухнi закривай,
За ним пильно доглядай.
Запах ти вiдчув в квартирi –
Дзвони швидко «104».
Декiлька слiв треба сказати з приводу гарячих страв – чаю, супiв, які стоять на плиті. Будь-яка неакуратнiсть у поводженні з ними може призвести до отримання опiкiв.
Сковорiдки i каструлi, якi мають довгi ручки, слiд встановлювати на дальнi конфорки або розвертати цими ручками до стiни. Дуже часто люди, якi перебувають на кухні, випадково чіпляють такі каструлi i сковорідки i виливають їхнiй вмiст на себе.
Серйозний травматизм можливий у разi необережного поводження з гарячими рідинами, жиром. Необхiдно стежити, щоб під час закипання вміст посудини не виливався через край. Щоб уникнути опiкiв бризками і парою, кришки гарячого посуду відкривають вiд себе, користуючись серветкою чи рушником.
Обережніть на кухні потрiбна у всiх видах роботи. Усе кухонне начиння має бути в належному мiсцi. Пiдлога новинна бути сухою, щоб не посковзнутись. Кухоннi меблi (табуретки, крiсла) мають стояти так, щоб вони не заважали пiд час роботи.
Слід обережно працювати з предметами, якi можуть спричинити порізи. Хлiб, гастрономiчні вироби, овочi та iншi продукти нарізають на обробних дошках, дотримуючись правильних прийомів різання. Пальцi лiвої руки повинні бути зiгнутi i розмiщенi на деякій відстані від леза ножа. Слiд обережно працювати з ручними терками: мiцно тримати продукти (фрукти, овочi), не обробляти занадто маленькi частини.
Отже, третя небезпека — гострi, колючi, рiжучi предмети, скляний посуд тощо.
Щоб уникнути біди,
Усе на місце поклади.
Ніж, веделки – у шухляду,
Голки теж тримай в порядку.
Прибери зі столу шило,
Лиха щоб не наробило.
Заховай всі зайві речі –
Будеш ти тоді в безпеці.
Узагалi, небезпека рiдко виникає сама по собi, з нiчого. Набагаго частiше небезпека складається, як ланцюжок, iз необережних вчинкiв i дiй. I щоб вона не стала зовсiм великою, загрозливою для життя, треба просто перервати цей ланцюжок.
1. Асоціативний кущ «Про новорiчну ялинку»
Зачитуєься ряд слiв: «снiг, хлопавка, свято». Учнi вiдповідають на запитання.
— З яким святом асоцiюються цi слова?
— Назва якого пожежонебезпечного предмета є серед цих слiв?
— Якi пожежонебезпечнi предмети з’являються в кожному будинку пiд Новий рiк?
— Якi прикраси на ялинку є пожежонебезпечними? (Легкозаймистi iграшки, несправнi електричнi гiрлянди, свічки, бенгальськi вогнi, феєрверки.)
2. Слово вчителя
Багато радостi дорослим i дiтям приносить новорiчне свято з лiсовою красунею – ялинкою. Проте, на жаль, iнодi трапляється лихо. Через необережне поводження з вогнем ялинка може легко спалахнути. Отже, пригадаймо правила безпеки. Ялинку треба встановлювати на безпечнiй вiдстанi вiд печей i нагрiвальних приладiв, за метр вiд стiн i стелi, залишаючи вільним вихід iз примiщення. Слiд пам’ятати, що не можна використовувати для прикрашання легкозаймистi iграшки, несправнi електричнi гірлянди свiчки, бенгальськi вогнi, феєрверки.
Що ти будеш робити, якщо спалахне ялинка? (Учні вибирають правильну вiдповiдь.) 
1) Буду голосно кричати i кликати на допомогу.
2) Сховаюся в безпечному мiсцi.
3) Спробую загасити пожежу самостiйно.
4) Зателефоную: 101? 102? 103? 104?
3. Розв`язування ситуативних задач і моделювання поведінки.
1. Ви вдома самi. Увiмкнена новорiчна гiрлянда. Раптом ви помiтили, що провiд сильно нагрiтий, iскриться, лампочки миготять якось дивно. Вашi дiї?
2. Андрiйко побачив неiзольований електричний шнур вiд електрочайника. Що вiн повинен зробити? (Негайно вимкнути прилад iз розетки.)
3. Хлопчики i дiвчатка в гостях у Миколки слухали музику, танцювали, веселились. Збудженi i веселi вийшли на вулицю. Миколка вернувся додому. Вiн згадав, що забув щось вимкнути. Що саме?
4. Гра-змагання «Хто краще знає правила безпеки в побуті»
Вибираються двi команди: «Вогнегасник» i «Пожежник». За кожну правильну вiдповiдь команда отримує зелений кружечок, за неправильну — червоний. Виграє та команда, у кого бiльше зелених кружечків і найменше штрафних — червоних.
Запитання 
1) Чому в разi запаху газу не рекомендується телефонувати?
2) Для чого газ роблять пахучим?
3) Чому не можна гасити пожежу на електроприладах водою?
4) Чому на протягу газ не вибухає?
5) Що трапиться, якщо в електрочайнику википить вода?
6) Що слiд зробити, якщо у квартирi чути запах газу? (Якщо ти раптом вiдчув запах газу,вiдразу ж скажи про це дорослим: вони повиннi негайно вiдкрити вiкна, провiтрити квартиру i перекрити газовий кран, а також відразу викликати працівників аварійної служби газу, подзвонивши 104)
7) Що може статися через витік газу?
8) Для чого газівники з аварійної служби користуються мильною піною?
9) Що категорично забороняється робити при виявленні запаху газу?
10) Чому не можна братися за електроприлади мокрими руками?
5. Ознайомлення з пам`яткою «Безпечна поведінка вдома»
1. Усі гострі, колючі, ріжучі предмети клади на свої місця.
2. Коли йдеш з дому, не залишай електроприлади увімкненими.
3. Нiколи не залишай увiмкненою газову плиту i не грайся сiрниками. Це небезпечно?
4. У жодному разi не їж будь-яких лiкiв. Неправильно вжиті лiки можуть викликати отруєння.